Zakład Kamieniarski Łódź

Oświetlenie przy eksponowaniu kamienia w pomieszczeniu

granitowe blaty w kuchni, oświetlenie kuchni, oświetlenie kamienia, granity, blaty kuchenne, czarne meble kuchenneW naszych kuchniach oraz pokojach, przedpokojach, łazienkach instaluje się zazwyczaj jedno źródło światła, usytuowane pod sufitem. Przy odpowiednio dobranej lampie i mocnej żarówce, halogenie, listwie led można z takiego, centralnie umiejscowionego źródła, uzyskać dobre, przyjemne oświetlenie całego pomieszczenia. Oświetlenie jest bardzo ważne przy eksponowaniu kamienia naturalnego w pomieszczeniu. Należy bardzo starannie zaplanować oświetlenie w pomieszczeniach, gdzie będzie wykorzystany kamień jak marmur czy granit. Barwa światła zimna lub ciepła również odgrywa istotną rolę w prezentowaniu powierzchni kamiennych.

Centralny punkt oświetlenia pomieszczenia ma wyraźne zalety, ale ma też i wady. Nie jest ono dobre do wszystkiego, a mówiąc nieco żartobliwie: jest ono najlepsze do nicnierobienia. Gdy na przykład parę osób gawędzi w pokoju, to najczęściej siedzą one plecami do ścian, a twarzami ku sobie oświetlenie centralne od góry jest wtedy znakomite, ale już przy czytaniu książki lub gazety, przy odrabianiu lekcji i przy innych czynnościach domowych konieczne jest  (jeśli ktoś nie chce psuć wzroku) dodatkowe źródło światła, odpowiednio ukierunkowane na miejsce pracy. To samo w kuchni. Lampa umieszczona pod sufitem, wyposażona w watową żarówkę, oświetli kuchnię bardzo pięknie i jasno, ale gdy stanie się przy szafce kuchennej, aby cokolwiek zrobić, wtedy miejsce pracy zasłonięte zostaje cieniem i mimo jasnego oświetlenia całego pomieszczenia luksusy kończą się natychmiast. W kuchni z okapem nad piecem gazowym sytuacja jest jeszcze gorsza, ponieważ sam okap skutecznie osłania garnki, patelnie to wszystko, co stoi na trzonie kuchennym przed dostępem światła.

Praca w tak oświetlonej kuchni jest utrudniona. Przenosząc wzrok z miejsc dobrze oświetlonych na oświetlone niedostatecznie albo na zupełnie źle oświetlone, źrenice otwierają się automatycznie, przystosowując do widzenia w ciemności  potem następuje raptowny zwrot ciała w innym kierunku i natychmiastowe olśnienie mocnym światłem. Raz, drugi, dziesiąty, codziennie skutki przychodzą po czasie: oczy bolą, wzrok się psuje. Ostatecznie nie tylko w kuchni niszczymy wzrok, ale dlaczego niszczyć go również w kuchni?

 

Warunkiem dobrego oświetlenia jest nie tylko to, aby wszędzie było odpowiednio jasno, ale równocześnie, aby nie było zbytnich kontrastów w oświetleniu. Jednym źródłem światła nie uda się więc uzyskać dobrego oświetlenia zarówno całego pomieszczenia, jak i poszczególnych miejsc pracy i dlatego trzeba koniecznie mieć do dyspozycji kilka lamp. W kuchni np. oprócz lampy pod sufitem niezbędne są dodatkowe źródła światła usytuowane tak, aby dobrze oświetlona była powierzchnia robocza szafek i ewentualnie stołu, jeśli jest w kuchni, niezbędne jest też oświetlenie trzonu pieca kuchennego, a przydałoby się również oświetlenie wnętrza piekarnika. W naszych kuchniach tylko wnętrza chłodziarek są dobrze oświetlone, za co przemysłowi należy się buźka.

Zainstalowanie oświetlenia w okapie nie jest trudne. Trzeba do niego doprowadzić przewodem energię i zainstalować w jego wnętrzu lampę przyścienną, z kloszem dobrze rozpraszającym światło, osłaniającym całkowicie żarówkę. Ważne jest aby dało się klosz łatwo zdejmować do mycia, bo myć trzeba będzie często.

Kontakt do włączania oświetlenia można zainstalować bądź na bocznej ścianie okapu, bądź na jego płycie czołowej. W kuchni  wszystkie kontakty zostały usytuowane w jednym miejscu, widocznym na rysunku.

Oświetlenie powierzchni roboczych w obu przedstawionych kuchniach zostało tak wykonane, że nie widać bezpośrednio żarówek. W kuchni żarówki umieszczone są pod spodem szafek wiszących i osłonięte ekranem wykonanym z paska płyty pilśniowej; w kuchni   żarówki schowane są do wnętrza dolnej półki regału usytuowanego nad szafką ze zlewozmywakiem i szafką stojącą obok. W oraz oprawki do nich takie same jak w chłodziarkach domowych. Oprawki są stożkowe  i zostały wciśnięte w stożkowe gniazda wypiłowane w listewkach poprzecznych półki. Trzymają się pewnie na oporze, jaki stwarza tarcie. Sposób budowy półki z gniazdami na żarówki pokazano na rysunku.

Żarówki są osłonięte płytkami z mlecznego plexiglasu , nieco wygiętego nad ogniem i węższego niż gniazda w półce dla zapewnienia przepływu powietrza. Można użyć również płytek szklanych osłaniających żarówki w chłodziarkach  wtedy półka musi być nieco grubsza lub płytki przykręcone nie bezpośrednio do dna półki, lecz z dystansującymi tulejkami. Kilka takich żarówek, daje bardzo dobre oświetlenie miejsca pracy. Dlaczego nie zastosowano świetlówek?

Świetlówki są bez wątpienia oszczędnym źródłem energii, ale mają wady; włączają się do pracy w sposób nieprzyjemny, z opóźnieniem i wielokrotnym migotaniem, a barwa ich światła też nie jest przyjemna.