Zakład Kamieniarski Łódź

Rusztowania do robót murarskich

Podczas wykonywania prac murarskich niekiedy konieczne jest użycie rusztowań roboczych. Umożliwiają one wykonywanie pracy z poziomu najwygodniejszego dla pracownika. Ma to ścisły związek z wydajnością pracy oraz zachowaniem warunków bezpieczeństwa i higieny pracy i ergonomii. Wszystkie rusztowania powinny być wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, instrukcjami i warunkami technicznymi. Współcześnie używane są w robotach różne typy rusztowań, różniące się między sobą materiałem, sposobem wykonania połączeń elementów, wielkością, konstrukcją. Poniżej przedstawiono kilka popularnych typów rusztowań wykorzystywanych w pracach murarskich.

Rusztowania na kozłach (kobyłkach) wykorzystywane są do robót wewnętrznych. Są one stosowane od dawna, ale z uwagi na swoją prostą konstrukcję, montaż i demontaż nadal chętnie używane. Rusztowanie to składa się z dwóch podstawowych elementów: kozłów i pomostu z desek. Z uwagi na różne rodzaje kozłów - długie i krótkie, mogą być one ustawiane w jednym albo dwóch poziomach, co zwiększa zakres ich stosowania.

 

Z uwagi na trudności z transportem poszczególnych elementów składowych rusztowanie to wykonywane jest często na potrzeby jednej budowy, jako konstrukcja jednorazowa.

Nogi kozłów powinny być właściwie przycięte, aby wspierały się o podłoże całą swoją powierzchnią. Dla uzyskania odpowiedniej sztywności konstrukcji wsporczej, nogi kozłów należy stężyć w czterech płaszczyznach przy pomocy desek. Na kozłach układany jest pomost roboczy z desek ułożonych w dwóch płaszczyznach. Dla właściwej nośności konieczne jest zastosowanie desek grubości 32 mm i szerokości 18 cm oraz użycie drewna zdrowego, o małej ilości sęków. Z reguły stosuje się do tego celu drewno sosnowe, świerkowe i jodłowe. Rusztowanie to można ustawiać najwyżej w dwóch poziomach. Kozły poziomu wyższego (krótsze) powinny być ustawione w takim miejscu, aby pozostawiony był pas o szerokości ok. 1 m niezbędny do transportu materiałów. Zamiast kozłów stosowane także mogą być stojaki teleskopowe wykonane z rur stalowych, których konstrukcja pozwala na regulowanie ich wysokości (umieszczenie na odpowiednim poziomie zawleczki w otworze rury i trzpienia). Pomost roboczy może być ustawiony na wysokości 1,00-2,20m. Jest on układany na stojakach za pośrednictwem rygli, czyli poprzecznic. Stojaki mogą być rozstawiane w dwóch rzędach na długości co 2,5 m, a dla zachowania ich stateczności usztywnia się je stalowymi tężnikami.

Odmianą rusztowań na kozłach są stoliki rusztowaniowe na kółkach. W tym przypadku pomost jest na stałe połączony z konstrukcją stolika.

Rusztowania ramowe składają się z zespołu ram pionowych, poziomych lub podestów, usztywnień krzyżakowych, podstawek regulacyjnych, barierek ochronnych i drabinek komunikacyjnych. Podobnie jak w rusztowaniach poprzednich rozwiązywany jest transport pionowy materiałów.  

Często z ram metalowych ustawiane są rusztowania wolnostojące. Ich przykładem jest rusztowanie typu „Warszawa”. Może być ono wykorzystywane w pracach zewnętrznych i wewnętrznych. Stosuje się je do wysokości 10 m, przy czym do 5 m jako wolnostojące, powyżej 5m obowiązkowo kotwione do ściany. Jest ono zbudowane z gotowych ramek spawanych ze stalowych rur. Montaż polega na nakładaniu na siebie na przemian równoległych par ram. Dzięki połączeniom na czop i tuleję wyeliminowane zostały połączenia śrubowe. Podobnie jak w większości rusztowań występują tutaj krzyżulce jako elementy zapewniające właściwą sztywność konstrukcji.

Do montażu rusztowań można stosować jedynie elementy sprawne technicznie, należące do rusztowania danego typu. Montaż i demontaż należy przeprowadzać zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych, uzupełnionych zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Nad ich wykonaniem powinien być sprawowany fachowy nadzór. W przypadku rusztowań systemowych producent powinien załączyć zakres stosowania rusztowania i instrukcję jego montażu. Rusztowanie powinno być dopuszczone do użytkowania dopiero po jego sprawdzeniu i odbiorze przez nadzór techniczny. W czasie kontroli rusztowania należy zwracać uwagę na wiele czynników.