Zakład Kamieniarski Łódź

Narzędzia i sprzęt w robotach murarskich

Podczas prac murarskich konieczne jest posługiwanie się odpowiednimi narzędziami i sprzętem. Ważny jest ich właściwy dobór, dzięki któremu prace zostaną wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Na wybór narzędzia lub sprzętu ma wpływ wiele czynników, np.

-rodzaj pracy do wykonania,

-miejsce, w którym będzie wykonywana,

-wymagana dokładność,

-zastosowane rozwiązanie technologiczne,

-sposób zorganizowania pracy,

-czas przeznaczony na wykonanie zadania.

Narzędzia i sprzęt stosowany w robotach murarskich to: kielnia ,czerpak murarski, młotek murarski, znaczniki traserskie (ołówek traserski, rysik), pucka, przecinak, przebijak, pion, poziomica, linia ważna, poziomica wężowa, sznur murarski, klamra murarska, warstwomierz, kątownik murarski, wzornik, drewniana miarka składana ,stożek pomiarowy do badania konsystencji zaprawy, skrzynia murarska, łopata piaskówka, wiadro, szpadel, kilof, sita, betoniarka, wiertarki elektryczne.

Kielnia służy do nakładania, rozprowadzania i wyrównywania zaprawy na murze. Przy jej pomocy można także zebrać nadmiar nałożonej zaprawy.

Czerpak murarski służy do nabierania i rozkładania większych porcji zaprawy, a także do zaczerpnięcia niewielkiej ilości wody np. dla rozrzedzenia zaprawy.

Młotek murarski jest stosowany do przycinania cegieł, w celu otrzymania cegieł ułamkowych. W celu przecięcia cegły jej powierzchnię w wymaganej płaszczyźnie z trzech stron nacina się zaostrzoną stroną młotka, a potem tępym jego końcem odbija część cegły, która jest niepotrzebna. Do oznaczenia linii przecięcia można także użyć znaczników np. rysika lub ołówka traserskiego.

 

Pucka to dość ciężki młot (3-8 kg) o krótkim trzonku, którego używa się do tłuczenia gruzu ceglanego lub betonowego, a także uderzania w przebijak w celu skruszenia muru.

Przecinak służy do wykuwania bruzd i gniazd w wykonanym murze; może być także pomocny w drobnych pracach rozbiórkowych.

Przebijak służy do wykuwania w murze niewielkich otworów; podczas pracy pobija się go pucką.

Pion służy do sprawdzania linii pionowych muru. Ma postać niewielkiego ciężarka, zawieszonego na cienkim sznurku. Przed pomiarem koniec sznurka bez ciężarka należy przewlec przez otwór w płytce kwadratowej, której bok ma średnicę pionu. W czasie pomiaru płytkę ze sznurem i pionem przykłada się do sprawdzanego muru. Gdy zwisający swobodnie pion dotyka ściany oznacza to, że jest ona pionowa; jeśli pion odstaje od ściany lub się na niej opiera - mur nie zachowuje pionu.

Poziomnica używana jest do sprawdzania poziomu i pionu murowanego muru. Na obudowie umieszczone są dwie libelle, których osie są wzajemnie prostopadłe. Libella to szklana rurka wypełniona cieczą, w której znajduje się pęcherzyk powietrza. Podczas wykonywania pomiaru obserwuje się położenie tego pęcherzyka: w libelli prostokątnej podczas sprawdzania poziomu, a w libelli okrągłej podczas sprawdzania pionu. Jeżeli pęcherzyk znajduje się podczas pomiaru pomiędzy dwiema kreskami zaznaczonymi na rurce szklanej to oznacza, że odpowiednio płaszczyzna jest pozioma lub pionowa.

Linia ważna służy do przenoszenia poziomów muru na dłuższych odcinkach. W czasie pomiaru podkłada się ją pod poziomicę i dalej postępuje tak jak poprzednio.

Poziomnica wężowa służy do sprawdzania poziomu murów na dłuższych odcinkach. Składa się ona z węża gumowego zakończonego szklanymi rurkami, które zamyka się korkami po napełnieniu go wodą. Podczas pomiaru jedną rurkę przystawia się do punktu o właściwym poziomie; sprawdzamy czy poziom drugiego punktu znajduje się na poziomie wody w drugiej rurce (zgodnie z zasadą naczyń połączonych woda w obu rurkach znajduje się na jednym poziomie). Jeżeli tak nie jest to właściwy poziom pokazywany przez wodę w drugiej rurce zaznaczamy kreską ma murze. Obecnie coraz częściej stosowane są poziomnice laserowe, umożliwiające profesjonalne i precyzyjne wykonywanie prac pomiarowo kontrolnych z zastosowaniem promieni laserowych.

Sznur murarski służy do wyznaczania zewnętrznej krawędzi układanej warstwy muru. Podczas murowania mocuje się go do warstwomierza, gwoździa wbijanego w spoinę lub do klamry murarskiej wbijanej w mur.

Klamra murarska służy do wytyczania lica muru i jego poszczególnych warstw. Ostro zakończone ramię klamry wbijane jest w mur, co pozwala na czterokrotne podwyższanie sznura murarskiego.

Warstwomierz ułatwia wykonanie narożników muru oraz zamocowanie sznura murarskiego. Na jego pionowej części wykonanej z kątownika metalowego znajduje się podziałka, na której odległość pomiędzy sąsiednimi kreskami oznacza grubość warstwy muru. Na części pionowej jest osadzony przesuwny uchwyt z otworami do zamocowania sznura.

Kątownik murarski służy do wyznaczania kąta prostego przy narożnikach muru oraz w miejscu przenikania się murów pod kątem prostym.

Wzornik służy do sprawdzania grubości wykonywanego muru. Jego wymiar dostosowany jest do szerokości muru.

Drewniana miarka składana służy do pomiaru długości w zakresie 1 do 2 m. 

Taśma miernicza zwijana jest wykorzystywana do mierzenia dłuższych odcinków. Jej długość wynosi od 10 do 30m.

Stożek pomiarowy do badania konsystencji zaprawy jest wykonany z blachy. Na jego płaszczyźnie bocznej znajduje się podziałka centymetrowa od 1 do 15 cm. Badana zaprawa umieszczana jest w naczyniu pomiarowym, a jej powierzchnię wyrównuje się. Podczas pomiaru stożek pod ciężarem własnym opuszcza się pionowo w głąb zaprawy. Ze skali odczytuje się w cm głębokość zanurzenia stożka. Jest ona miarą konsystencji zaprawy. Im stożek pomiarowy bardziej zagłębi się w zaprawie tym jest ona rzadsza.

Skrzynie murarskie służą do magazynowania zaprawy na stanowisku pracy.

Podczas wykonywania prac murarskich przydatne są także łopaty piaskówki do nakładania zaprawy na środki transportu, wiadra do przechowywania wody na stanowisku pracy, szpadle i kilofy do odspajania gruntu, a także sita do przesiewania kruszywa i oddzielania grudek z przygotowanej zaprawy.

Oprócz omówionego wyżej sprzętu i narzędzi ręcznych w robotach murarskich wykorzystuje się także urządzenia o napędzie elektrycznym. Są to betoniarki i wiertarki elektryczne. Należy zadbać, aby urządzenia te były sprawne technicznie, właściwie uziemione, żeby nie doszło na przykład do porażenia prądem.

W pracach murarskich przydatne są wiertarki udarowe. Stosuje się je do wiercenia otworów w murze, a także do przygotowania zapraw. budowlanych sposobem ręcznym, wówczas dołącza się do niej mieszadło.