Zakład Kamieniarski Łódź

Kryteria doboru okładzin ściennych z kamienia

kamienne okładziny ścienne, kamień naturalny ściany, granity na ścianie, granitowe ściany, kamienne ściany, płytki ścienneKamień naturalny jest materiałem, z którego od najdawniejszych czasów wykonuje się blaty kuchenne, parapety, posadzki, okładziny ścienne, cokoły, elewacje, schody, pasaże podziemne, podesty, chodniki, lub też nawierzchnię parkingów, placów czy garaży. Najczęściej używa się granitów, marmurów i piaskowców. Występują one w wielu odmianach różniących się między sobą fakturą, kolorem, twardością, odpornością na ścieranie. Odpowiednio dobrane tworzą niepowtarzalne efekty podnosząc standard pomieszczenia. Duża wytrzymałość na ścieranie sprawia, że mogą być używane przez dziesiątki, a nawet setki lat bez specjalnych zabiegów konserwacyjnych. 

Płyty okładzinowe kamienne spełniają wszystkie wymagania architektoniczne, techniczne i budowlane, które w nowoczesnym budownictwie stawia się dobremu materiałowi budowlanemu i prawidłowej konstrukcji budynku.  Zalety okładzin kamiennych: 

− piękny i barwny materiał kamienny nadaje ścianom dekoracyjny, szlachetny wygląd, 

− małe zużycie materiału i dzięki temu mała masa, odpowiednia dla lekkiego i ekonomicznego budownictwa, 

− materiał jest trwały i odporny na wietrzenie, nie wymaga konserwacji, 

− dzięki przemysłowej obróbce z użyciem nowoczesnych maszyn można wyeliminować ciężka pracę fizyczną, 

− montowanie płyt następuje po ukończeniu stanu surowego i może być zorganizowane metoda pracy potokowej, 

− dzięki użyciu płyt o znormalizowanych wymiarach montaż jest mało pracochłonny, 

− płyty nadają się do okładania ścian wszelkiego rodzaju: tradycyjnych murowanych, masywnych betonowych i żelbetowych, szkieletowych z żelbetu i stali.  

 

Dobór okładzin  

Przy wyborze materiałów kamieniarskich należy przestrzegać określonej w artykule 10 ustawy Prawo budowlane podaje zasady stosowania do budowy obiektów budowlanych jedynie tych wyrobów, które zostały określone w projekcie architektonicznym. W przypadku konieczności dokonania zmian należy uzyskać na to zgodę projektanta budynku. Wszelkie samowolne zmiany asortymentu wyrobów są niedopuszczalne. Przy zakupie należy sprawdzić, czy wyroby są prawidłowo magazynowane, najlepiej jest nabywać wyroby na paletach, zafoliowane i zabezpieczone przed oddziałowywaniem czynników atmosferycznych. Dzięki płytom okładzinowym o odpowiednio dobranej wielkości i układzie spoin, można korzystnie i harmonijnie podkreślić architekturę budowli. Ściana wyłożona wysokimi płytami prostokątnymi wydaje się wyższa, a wyłożona płytami kwadratowymi lub szerokimi – niższą. Elewacje starych budynków mają często okładziny płytowe imitujące masywny mur z elementów kamiennych. Spoiny są poprzestawiane względem siebie, a na narożach budynku, przy oknach, drzwiach, znajdują się masywne elementy, po to, by nikt nie zobaczył brzegów płyt w przekrojach poprzecznych.  W dzisiejszej architekturze forma i konstrukcja budowlana tworzą jedność. Konstrukcyjna funkcja danej części budynku powinna być widoczna bez zafałszowań.

Materiał, z jakiego wykonano okładzinę powinien mieć współczynnik rozszerzalności cieplnej zbliżony do współczynnika podłoża, na jakim okładzina jest położona. Na zewnątrz należy unikać okładzin kamiennych z ciemnych skał, ze względu na silne nagrzewanie i co za tym idzie – silne ruchy termiczne.